English
 
Biz Kimiz? > Anadolu Grubu
 
Anadolu Grubu

Anadolu Grubu

Grubun kurucuları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın 1949 yılında tesadüfen başlayan tanışıklıkları, kısa sürede ortaklığa dönüştü. Genç ve atak iki ortağın ilk işleri Tahtakale’de bir hırdavatçı dükkanı idi. İthalatına başladıkları Jawa motosiklet ve Skoda kamyonetleri ile kısa zamanda işlerini genişlettiler.

 

1950'li yılların başlarında temelleri atılan Anadolu Grubu’nun Atlantik’ten Pasifik’e Türkiye dahil 13 ülkede 38 üretim tesisi ile 65 şirketinde 23 bin çalışanı bulunuyor. İçecek, otomotiv, finans, kalem ve kırtasiye olmak üzere dört ana sektörde faaliyet gösteren grup; son yıllarda, bilişim, elektronik, enerji, gıda ve sağlık sektörlerine yaptığı yatırımlarla faaliyet yelpazesini genişletmiş bulunuyor.

 

23 yıl grubun İcra Başkanlığı'nı yürüten, Mayıs 2007 itibariyle de Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Tuncay Özilhan’ın yönetiminde, 21. yüzyılda varlığını sürekli kılacak vizyon olarak; "Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız" olmayı benimseyen Anadolu Grubu, son yıllardaki tüm girişimlerini ve yapılanmasını bu vizyon doğrultusunda gerçekleştiriyor.

 

Günlük hayatımızda hemen her gün bir ya da birkaçı ile karşılaştığımız ünlü markaları üreten ve pazarlayan Anadolu Grubu, globalleşme süreci içinde dışa açılma, çok uluslu şirketlerle işbirliği yapma ve ortaklık kurma yolundaki stratejisini başarıyla sürdürüyor.
Avrupa’da en çok tüketilen 10 bira markası arasına giren, Türk markası Efes Pilsen’i yaratan Anadolu Grubu, Türkiye pazarına yönelik olarak;
Isuzu ile ticari araçlar ve pick-up (D-Max) üretimi konusunda işbirliği yaptı,
Coca-Cola ile ortaklık gerçekleştirdi,
Miller, Beck's ve Foster's bira markalarının lisanslı üretim anlaşmalarını yaptı,
Faber-Castell ile kalem ve kırtasiye ürünlerinde lisans ve ortaklık anlaşması yaptı ve son dönemde Atlas markasını bünyesine kattı,
Finans sektöründeki varlığını ABank , AYatırım ve ALease ile sürdüren Grup, sıvı yağ sektöründe Kırlangıç , Madra ve Komili'yi markaları  arasına kattı. Bilişim sektöründe ise Anadolu Bilişim Hizmetleri şirketi ile faaliyet gösteriyor.
    

 

Anadolu Grubu, Kia ile binek otomobil ve ticari araç, Lada ile binek otomobil, Honda ile güç ürünleri satışı, Lombardini ile endüstriyel motor üretim ve satışı konularında işbirliğini sürdürüyor. Samsung ile elektronik aletler, beyaz ve kahverengi eşya ithal, satış ve pazarlama konularında işbirliği yapan grup, dört yıldır McDonald's' ın Türkiye lisansörlüğünü yapıyor. Güney Koreli LG Grup ile yaptığı işbirliği çerçevesinde LS traktörlerini Türkiye'de satışa sundu. Doğadan markası ile bitkisel çaya giren grup, son olarak ünlü Amerikan markası Cooper Tires lastikleri, Avon Tyres ve Çin markası Geely binek otolarının satış ve pazarlamasına başladı.

 

Yeni sektör olarak girdiği enerji de güçlü iş birlikleri ve projelerle önemli bir oyuncu olmayı hedefleyen Anadolu Grubu, Gürcistan'da ortaklı bir yapıyla hidroelektrik santralı kuracak, ayrıca Sinop - Gerze'de termik santral gerçekleştirilmesiyle ilgili de EPDK'dan gerekli izni aldı.


Anadolu Grubu web sitesi için tıklayınız...
 


Yorumlar

Yorumlar

0 yorum yazılmıştır.
Yorum Yaz

Yorum Ekle


Ad Soyad:
E-Posta:
Mesajınız:
Güvenlik Kodu:
 

Ad-Soyad

E-Posta

Mesaj

 

E-Bülten Kayıt

Kurumunuzda en öncelikli uygulama hangisidir?